Лечебни растения в продкуктите на AD Medicine
Екзотични съставки в продкуктите на AD Medicine
Действие: Авокадото е изключително богато на ненаситени мастни киселини, калии, калций, магнезий, фосфор, витамини К, А, С, Е, фолати, фибри, фитостероли. Установено е, че понижава холестерола и има изявено антиоксидантно действие. Подобрява абсорбцията на каротеноидите, съдържащи се в други храни.
Исторически данни: Родина на авокадото е Централна Америка и Мексико. В Европа е донесено от конкистадорите през 16 век, като през 17 век е пренесено в Индонезия, 18в. в Азия, а през 19в. в Южна Африка. Започва да се култивира в Калифорния и Флорида в началото на 20 век.
Употреба: за храна, като източник за извличането на масло, кожата на плода има изразено антибактериално действие когато е поставена върху рана.
Влиза в състава на Beauty Natural.
Действие: При външна употреба Алоето оказва силно противовъзпалително, епителотонично и епителизиращо действие. Прието вътрешно – има умерено лаксативно действие и етипелизиращо върху лигавиците на червата.
Исторически данни. Алоето е разпространено в Северна и Южна Африка и се култивира в Индия. Смята се, че то е било използвано за запазването на тялото на Исус Христос. В древността пресният сок, разреден с вода или сок от цитрусови плодове се е използувал за лечението на артрити, стомашни заболявания и диабет. Външно се е прилагал за лечението на инфектирани и трудно заздравяващи рани.
От началото на 20 век то намира голямо приложение в козметичната индустрия поради успокояващото си и тонизиращо действие върху кожата.
Употреба: Външно се употребява при различни кожни заболявания – от слънчеви изгаряния, до увреждания на кожата вследствие на лъчетерапия и химически изгаряния, при херпес симплекс, хемороиди, гонорея.
Вътрешно – поради умерения си лаксативен ефект се прилага при запек, колити, синдром на раздразненото дебело черво, дисменорея.
Странични ефекти: не се препоръчва при бременни и при заболявания на далака.
Влиза в състава на Detox, Vitamins.
3. Астрагал (Astragalus membranaceus)
Действие: Като възстановява броя на Т-лимфоцитите, оказва положителен ефект върху функциите на имунната и система и кръвотворенето.
Исторически данни: В китайската традиционна медицина Астрагалът се смята за лечебно растение с голяма важност и се нарича “жълтият водач”, което идва от жълтия цвят на корена. Приема се, че той повишава нивото на енергията Ци и поради тази причина се използува при състояния с намаление на Ци – хронична умора, нощни изпотявания, диария.
Употреба: при състояния довели до срив на имунната система – синдром на хроничната умора, хронични заболявания на дихателната система, след химиотерапия и лъчетерапия, хронични хепатити – В и С.
Странични ефекти: Не се препоръчва да се приема при кръвоизливи, нарушения на кръвосъсирването.
Забележка – Действието му се потенцира от Женшен и Ехинацея.
Влиза в състава на: Immune Support, For Kids.
Действие: Поради високото си съдържание на въглехидрати 81,67%, албуминоиди 3,55% и фибри 1,15% бананите се използват основно като храна, като суровите са предпочитаните. Те се приготвят чрез варене, пържене, сушене подобно на картофите. Поради високото си съдържание на калии имат изявено диуретично и антихипертензивно действие. Узрелите плодове са богати на серотонин, с който се свързва и антидепресивното им действие.
Исторически данни: Африка е родното място на бананите. По-късно те се разпространяват в Южна и централна Америка, Египет и Южна Азия. Те са известни повече с хранителните си качества, отколкото с лечебните си. Смята се, че те са една от най-здравословната храна. Днес се прилагат при депресии, психо-емоционална лабилност, високо кръвно налягане, при смущения в храносмилането (киселини, чревни инфекции).
Употреба: високо кръвно налягане, депресии, нарушено храносмилане.
Странични действия – не са известни.
Влиза в състава на:Cardio Support.
5. Бенедектински трън (Cnicus benedictus, Пресечка)
Действие: подобрява храносмилането, като увеличава секрецията на слюнка и стомашен сок. Подобрява апетита. Антиоксидантно действие.
Исторически данни – монасите са използвали Бенедектинския трън за лечението на дребна шарка. Смятало се е, че билката има силни лечебни свойства при всякакви заболявания – от инфекциозни до отслабване на паметта. През 19 век се е прилагала като температуропонижаващо и противовъзпалително средство.
Употреба: основно се прилага за повишаване на апетита и при нарушено храносмилане.
При майки кърмачки – повишава отделянето на кърма и като контрацептив.
Странични ефекти – смята се, че билката е безопасна за употреба. Препоръчва се да се прилага внимателно при хора с алергии. При превишаване на дозата може да предизвика повръщане.
Влиза в състава на: Female Active Complex.
6. Бял трън (Силимарин, Silybum marianum)
Действие – съдържа силимарин, флавоноид с четири изомера с доказан протективен и регенеративен ефект върху клетките на черния дроб. Усилва детоксичната функция на черния дроб, повишава секрецията на жлъчка и отделянето й, лек лаксативен ефект.
Исторически данни: През средновековието в Европа се прилага за лечението на заболявания на черния дроб и малария и за стимулиране на менструацията. Duke’s Handbook of medicinal herbs описва неговите антиоксидантни и антивирусни свойства.
Употреба: при заболявания на черния дроб – хепатити, цироза, токсично увреждане от лекарства, алкохол и химични съединения, холецистити, дискинезия на жлъчните пътища, камъни в жлъчката.
Външно се прилага при екземи и други кожни заболявания поради епителотоничния си ефект.
Влиза в състава на: Detox, For Kids.
7. Гимнема (Gymnema sylvestre)
Действие: оказва хипогликемичен ефект като повишава отделянето на инсулина и повишава чувствителността на инсулиновите рецептори. Действието е постепенно и се различава от това на другите хипогликемични медикаменти.
Исторически данни: Хипогликемичният ефект на Гимнемата е документиран за първи път в края на двадесетте години на 20 век.
Гимнемата се използува за лечението на диабет в Индия от преди 2000 години. И днес тя продължава да се препоръчва като средство за лечение на Захарен диабет 2 тип.
Употреба: за лечение на Захарен диабет 2 тип, при нарушен глюкозен толеранс, като допълнително средство при Захарен диабет 1 тип, за корекция на инсулиновата резистентност.
Странични ефекти – Не се препоръчва за употреба на Гимнема при бременни и кърмачки тъй като безопасността й още не е изследвана при тях. Може да предизвика хипогликемия при високи дози. В препоръчваните дози в Sugar balance няма странични ефекти.
Забележка: Да не се използува Гимнема на мястото на Инсулин при лечението на Захарен диабет 1. Болните от Захарен диабет 2 могат да използуват Гимнема само под лекарски контрол.
Влиза в състава на: Sugar Balance.
8. Гинко Билоба (Ginkgo biloba)
Действие: подтиска агрегацията на тромбоцитите (подтиска тромбоцит-активиращия фактор – РАF ), оказва съдоразширяващ и невротрофичен ефект, подобрява кръвооросяването на мозъка и метаболизма на мозъчните клетки.
Исторически данни: Гинко билоба расте в Китай. То е най-старото дърво на земята. Чарлс Дарвин го нарича “Живата вкаменелост”. То проявява изключителна издръжливост спрямо вируси, гъби, насекоми, замърсяване, включително и радиация. То е било единственото растение оцеляло след атомната бомбардировка над Хирошима.
Използването на Гинко в медицината може да бъде документирана 5000 години назад в Китайската традиционна медицина. То се е препоръчвало освен при простудни заболявания, най-вече при нарушения и загуба на паметта при възрастни. Днес екстракта от Гинко билоба е признат за водещ при лечението и превенцията на болестта на Алцхаймер.
Употреба: симптоматични нарушения на мозъчната функция, при вертижен синдром, главоболие, емоционална лабилност, умствена преумора, нарушение на концентрацията, Болест на Алцхаймер, недостатъчност на мозъчното кръвооросяване, периферни съдови нарушения, синдром на Райно, мигрена, клаудикацио интермитенс, множествена склероза, еректилна дисфункция, дегенерация на ретината, диабетна полиневропатия и нефропатия.
Забележка: През октомври 1997г. Списанието на Американската Медицинска Асоциация (journal of the American Medical Association (публикува резултатите от изследване, което доказва, че екстракт от гинко билоба забавя развитието на Болестта на Алцхаймер. Рандомизираното, двойно сляпо проучване, извършено от невролога Dr Pierre L. LeBars със сътрудници от New York Institute for Medical Research показва, че 27% от пациентите, които приемат 120 мг. от екстракт на гинко билоба дневно в продължение на 6 месеца подобряват функцията на мозъка си, в това число паметта, способността за абстрактно мислене в сравнение с 14% при плацебо групата. Проучването включва 309 пациента на възраст над 45 г. страдащи от болестта на Алцхаймер или от деменция вследствие на инсулт. Изследването доказва, че приемането на Гинко билоба екстракт подобрява в над 30% умствените възможности при пациентите с болестта на Алцхаймер.
Странични ефекти: В препоръчваните дози Гинко билоба е без странични ефекти. При предозиране се наблюдава диария, повръщане, неспокойствие, замаяност.
Да се приема внимателно при пациенти вземащи Аспирин, антикоагуланти. В тези случаи се препоръчва доза около 30% от предписваната.
Влиза в състава на: For Kids, Male Complex, Brain Booster,
9. Глог (Crataegus pinnatifida)
Действие: разширява коронарните артерии и повишава коронарния кръвоток, повишава силата на сърдечните контрактии, понижава кръвното налягане, намалява нервното напрежение и подобрява съня.
Исторически данни: Употребяван в древен Китай при сърдечна слабост и стимулатор на храносмилането. Глогът става популярен в медицинската професия след 1890г., която е публикувана първата статия за него в медицинско списание. Днес той е одобрен за употреба от New York hearth Association за лечението на сърдечната недостатъчност – 1-2 ст. и превантивно при лечението на исхемична болест. По-късно е одобрен в Германия за лечението на безсъние, нервно напрежение, за гаргара при възпаление на венците и при сърдечни заболявания с намален контрактилитет.
Приложение: при сърдечна недостатъчност 1, -2 степен, ИБС, нервно напрежение и безсъние, външно – при възпалено гърло, венци.
Странични ефекти – във високи дози може да намали значително кръвното налягане, да предизвика аритмия или стенокардна криза.
Забележка: Да се взема предвид, че при употреба с антихипертензвни препарати, ?-блокери, нитрати трябва да се намали дозата на конвенционалните средства.
Употребата му в Европа е значително по-разпространена отколкото в САЩ.
Влиза в състава на: Cardio Support.
10. Глухарче (Taraxacum officinale)
Действие: диуретичено (по типа на калии задържащите диуретици), лаксативен ефект, подобрява образуването и отделянето на жлъчка, повишава продукцията на мляко при майки кърмачки.
Исторически данни: растението е познато в много страни на света. То се култивира в Европа и САЩ.
Употреба: при заболявания на черния дроб и жлъчката, запек, задръжка на вода, кожни болести.
Странични ефекти: Не се препоръчва при хора страдащи от гастрити, язва на дванадесетопръстника, при жлъчнокаменна болест, алергични реакции.
Забележка: Глухарчето съдържа много калии. То се разглежда като натурален калии-задържащ диуретик. При пациенти приемащи редовно глухарче, трябва да се изследва периодично нивото на калия.
Влиза в състава на: Detox, Female Active Complex, Sugar Balance.
11. Гроздови семена (Vinis vinifera)
Действие: антиоксидантно, укрепващо съдовете, подтиска абсорбцията на холестерол, подтиска туморния растеж.
Исторически данни: Известно е, че француэите страдат значимо по-малко от сърдечно съдови заболявания, въпреки, че консумират богата на холестерол храна. Това е тъй нареченият “Френски парадокс”, който се свързва с ежедневната употребата от тях на червено вино. Съвременни фармакологични изследвания, са установили, че съдържащите се в гроздето (в семена и обвивка, особено в червените сортове съединения) – ресвератрол и проантоцианид имат изразен съдовопротективен ефект (проантоцианид) и антитуморен ефект (ресвератрол).
Употреба: при ретинопатия, съдови увреждания при диабет и атеросклероза, като антиоксидант, при туморни заболявания, след химиотерапия, локално приложение на маслото от гроздови семена – за отстраняване на зъбния камък.
Странични ефекти: не се наблюдават.
Забележка: Много съвременни проучвания са насочени към уточняване на антивирусния ефект на гроздовите семена (специално на ресвератрола), в това число и спрямо вируса на СПИН.
Влиза в състава на: Brain Booster,
12. Дамиана (Turnera aphrodisiaca)
Действие: Съдържа алкалоиди, който стимулират половите органи и повишават либидото, особено силно при жени.
Исторически преглед: Дамианата се е използувала от индианците в Мексико за повишаване сексуалното желание при жените. Те са приемали отвара от растението преди полов контакт с мъжете си.
Употреба: Днес Дамианатата е призната за стимулатор на сексуалното желание и се употребява като афродизиак, при дисменорея, главоболие, като диуретик. Тя се комбинира успешно с Карликова палма (Saw palmetto) и Женшен.
Странични действия: не се наблюдават при умерена дозировка.
Влиза в състава на: Female Active Complex.
13. Див ямс (Discorea villosa)
Действие: Съдържа диосгенин – вещество от което в организма се синтезират стероидни съединения – DHEA, прогестерон, естрогени, андрогени и кортикостероиди. Оказва хормонален ефект.
Исторически данни: Дивият ямс е първото и единствено растение използувано от фармацевтичната индустрия като източник за извличане на суровина за производството на контрацептиви.
В традиционната фитотерапия дивият ямс се препоръчва при дисменорея, възпаление на яйчниците, абдоминални колики.
Употреба: при предменструален и климактеричен синдроми.
Странични ефекти: в препоръчваните дози в Female active complex не проявява странични ефекти.
Забележка: Дивият ямс съвместно с Black Cohosh се прилага успешно при лечението на ревматоидния артрит в острата фаза на възпалението.
Влиза в състава на: Female Active Complex.
14. Енотера (Oenothera biеnis, Evening primrise, Папулка)
Действие: Съдържа гама-линоленова киселина, която в тялото се превръща в простагландин Е1(PGE1). PGE1 има противовъзпалителна активност и влияе на кръвосъсирването.
Исторически данни: В традиционата фитотерапия Oenothera biеnis (Evening primrоse) се е прилагала в лечението на кашлица при остри простудни заболявания, при депресии и за изготвянето на мехлеми за кожни заболявания.
Употреба: Енотера (Evening primrise) се прилага в лечението на остри заболявания на горните дихателни пътища, ревматоиден артрит, екземи, болест на Райно.
Странични ефекти: в препоръчваните дози в Immune support, Detox не се наблюдават.
Забележка: За да синтезира от Oenothera bionis в организма PGE1 са необходими витамините С, В6, Ниацин, Магнезии, Цинк.
Научни изследвания на канадски учени проведени върху животни показват, че гама-линоленовата киселина съдържаща се в Oenothera biеnis (Evening primrоse) понижава високото кръвно налягане.
Научни изследователи от Южна Африка са изказали предположение че коронарната болест, хипертонията, хиперхолестеролемията, екземите, атопичните състояния, имунните заболявания, ракът, преждевременното остаряване се дължат на нарушен баланс на мастните киселини в организма Недостигът на гама-линоленова киселина води до блок на ключови ензими на метаболизма.
Те предлагат ежедневната употреба на продукти съдържащи Енотера (Oenothera biеnis) с профилактична цел.
Влиза в състава на: Immune Support, Detox.
15. Ехинацея теснолистна, Ехинацея пурпуреа (Echinacea angustifolia, Echinacea
purpurea)
Действие: Повишава синтеза на интерферон, броя на лимфоцитите и макрофагите.
Исторически данни: Ехинацеята е използувана от американските индианци за различни състояния, включително за лечение ухапвания от отровни змии и насекоми, и лечение на външни наранявания. От 1887 г е въведена в официалната медицинска практика на САЩ и се е прилагала за лечение на широк кръг заболявания – от простуда до сифилис.
Употреба: при остри вирусни заболявания, стоматити, гингивити, Болест на Крон, за укрепване на имунната система, след химио- и лъчетерапия при пациенти с онкологични заболявания.
Странични ефекти: Не се препоръчва за приема от пациенти с автоимунни заболявания като Lupus, MS, туберкулоза.
Няма противопоказания да се използува при бременни и кърмачки.
Забележка: Като стимулант на имунната система е препоръчително Ехинацея да се приема за определен период от време.
Влиза в състава на: Immune Ssupport, For Kids, Detox.
16. Елеутерокок (Eleuentherococus senticosus)
Действие: въздейства върху надбъбречните жлези и така повишава издръжливостта на организма към стрес, подтиска туморния растеж и оказва силен антипролиферативен (антитуморен) ефект, подобрява функцията на имунната система (клетъчния имунитет) – стимулира производството на Т-клетки, и по-специално на Т-хелперите (помощници), силно намалява страничните ефекти при лъчетерапия.
Исторически данни: Елетерококът се употребява в Китай от преди 2000г. за лечение н а заболявания на дихателната система. Приемало се е, че повишава жизнената енергия.
В Русия се използува при спортистите за повишаване на издръжливостта – физическа и психическа. След аварията в атомната електроцентрала в Чернобил на гражданите е бил даван Елеотерокок с цел превенция и лечение на лъчевата болест.
Употреба – Болест на Алцхаймер, при спортисти, след химио- и лъчетерапия, синдром на хроничната умора, грип.
Странични ефекти: лека бързопреходна диария, безсъние, когато се приема преди лягане, подтиска тромбоцитната агрегация, не се препоръчва на хора с неконтролирано кръвно налягане. При пациенти приемащи дигоксин – покачва нивото на дигоксина в серума. След спирането му, нивото се нормализира.
Забележка: Клинични проучвания доказват антитуморната активност на Елеотерокока. (при лечение на хронична миелолевкоза К 562). Смята се, че тя се дължи не само на стимулиране на имунната система, но и до промени в клетъчната мембрана.
Влиза в състава на: Male Active Complex.
Действие: имуностимулиращо действие, положителен ефект върху умствената дейност повишава нивото на NO и оказва съдоразширяващ ефект върху малките и средни артерии.
Исторически данни: Използува се от преди 2000 г. в Китай като билка запазваща умствената и физическа активност и за постигане на дълголетие.
Употреба: за лечение на атеросклероза, Болест на Алцхаймер, диабет, импотенция, след лъче- и химиотерапия, при атлети за повишаване на физическата годност, при грип синдром на хроничната умора.
Странични ефекти: при предозиране може да предизвика безсъние, оплаквания от стомаха, нарушение на менструалния цикъл, не се препоръчва при бременни жени
Забележка: употребява се непрекъснато до 3 седмици, след което се прави “почивка” от 1 до 2 седмици, преди да се повтори курса на лечение.
Влиза в състава на: Immune Support, Male Active Complex.
18. Живовлек (Platago psyllium)
Действие: лаксативно.
Исторически данни: използува се в Индия, Китай и Иран за лечението на запек, ухапвания от насекоми, възпаления на кожата, при хемороиди, високо кръвно налягане.
Употреба: при запек, хемороиди, синдром на раздразненото дебело черво, псориазис нарушения в липидния статус, диабет
Странични ефекти: кожни и белодробни алергични реакции при хората обработващи билката.
Влиза в състава на: Detox.
19. Жълт кантарион (Hypericum perforatum)
Действие: Жълтият кантарион има доказани две разнопосочни действия:
1. антидепресантно, което се свързва с блокирането на обратния uptake на серотонина
2. антивирусно, което се дължи на разрушаващото действие върху липидната обвивка на вирусите от съставките хиперцин и псевдохиперцин. Установено е, че жълтият кантарион подтиска развитието на вирусите: Influenza A,Cytomegalovirus, Herpes simplex 1 и 2 тип.
Исторически данни: Жълтият кантарион е познат като лечебно растение в Европа от древността. И днес той е мното популярно средство при лечението на лека до умерено изразена депресия, нарушения в настроението, биполярно разстройство. В САЩ е известен повече с антивирусните си качества.
Употреба: при депресии, нарушения на настроението, при невро-вегетативна дистония, безсъние.
Съдържа се в: Mental Comfort
20. Йохимбе (Pausinystalia Yohimba)
Действие: Оказва съдоразширяващо действие върху артериалните съдове в малкия таз, пениса, с което се обяснява положителният му ефект върху половото желание при жените и мъжете. Намира приложение при лечението на синдрома на еректилна дисфункция при мъже.
Исторически данни: Родината му е Африка. Извлича се от кората на дървото. Активната му съставка йохимбе е изолирана през 1896 от Шпигел. Влиза в състава на редица съвременни лекарства – афродизиаци.
Употреба: за подобряване и повишаване на сексуалното желание при мъже и жени, при лечението на сексуалната дисфункция при мъже, в периода на климакс.
Съдържа се в: Beauty Natural
21. Карликова палма (Serenoa repens, Saw palmetto)
Действие: Липофилният екстракт на Saw palmeto е източник на стероли и масти киселини, които намаляват количеството дехидротестостерон в простатата. Те блокират ензима 5-алфа-редуктаза, която превръща тестостерона в дехидротестостерон.
Исторически данни: От началото на 20 век, чай от плодовете на Saw palmeto. се препоръчва за лечение на доброкачествената хиперплазия на простатата. Saw palmetto е бил наричан “билката катетър”, поради релаксиращия ефект, който оказва върху шийката на пикочния мехур. Смята се, че повишава либидото и се препоръчва като афродизиачно средство както при мъже така и при жени. Жените са го използували за увеличение на бюста.
Клинични проучвания показват, че Saw palmetto превъзхожда по своето действие препаратът Finasteride (Проскар). Ефектът при употребата на Saw palmetto настъпва по-бързо, още в 4 седмица от началото на лечението и е ефективен при значително по-висок процент пациенти.
Употреба: при доброкачествена хиперлпазия на простатата, дизурични оплаквания, при предменструален и климактеричен синдром.
Странични ефекти: Не се наблюдават при дозите препоръчвани в Male active complex, Female active complex.
Забележки: Saw palmetto не влияе върху стойностите на простата- специфичния антиген (PSA).
Влиза в състава на: Male Active Complex, Female Active Complex.
22. Каскара саграда (Rhamnus purshiana)
Действие: стимулира моториката на червата чрез повишено отделяне на вода и оказва силен лаксативен ефект.
Исторически данни: Расте по тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка и в Скалистите планини. Използува се от преди 250 г. Листата трябва да се изсушават в продължение на една година и да се обработват много внимателно.
Приложение: при хроничен запек.
Странични ефекти: при предозиране или използване на недобре обработена суровина – силно повръщане, при продължителна употреба понижава нивото на Калия и предизвиква мускулна слабост.
Да не се употребява от хора приемащи Дигоксин, не се препоръчва на бременни.
Забележка: Употребата на Каскара саграда е от 7 до 10 дни.
Алоето потенцира ефекта на Каскара саграда.
Влиза в състава на: Detox.
23. Котешки нокът (Uncaria tomentosa)
Действие: Оказва силен ефект върху имунната система, като повишава ефективността й с над 50 %, антимутагенен ефект – действа директно върху ДНК на клетките, като способства за възстановяване на генетичната информация или ги предпазва от мутации. Силен цитостатичен ефект – подтиска ТУ растеж с 90% при карцином на млечната жлеза, противовъзпалителен ефект се свързва с инхибирането на тумор некротизиращия фактор.
Исторически данни: Котешкият нокът е използуван от индианците за лечение на ревматизъм, дизентерия, тумори, възпаления, като контрацептивно средство (за контрол на раждаемостта). От 70 години на 20 век научният интерес към Котешкия нокът нараства неимоверно много и се провеждат множество клинични проучвания в Германия, Италия, Канада, Франция за доказване на лечебните му свойства. Те категорично потвърждават стимулиращият му ефект върху имунната система
Употреба: за укрепване на имунната система, като антитуморно средство.
Странични ефекти: Не се наблюдават при препоръчваните дози
Противопоказания: Да не се употребява при автоимунни заболявания, туберкулоза, мултиплена склероза.
Забележка: Европейските лекари избягват комбинирането на Котешкия нокът с хормонални препарати, инсулин, или ваксини.
Влиза в състава на: For Kids.
24. Лен (Flax oil, ленено масло)
Действие: богат на ненаситени мастни киселини от групата на омега 3, 6 и 9, магнезий, цинк, вит. от група В, фибри, което го прави приложим при: запек, за детоксикация на организма, корекция на теглото. Има леко хипогликемиращо и холестеропонижаващо действие, което се дължи на съдържащите се фибри. Регулира хормоналния баланс, като оказва хормоноподобно действие, което го прави приложим в менопаузата и при рак на простатата – намалява размерите на тумора и така улеснява операцията.
Употреба: Прилага се за коригиране на дефекацията при запек, синдром на раздразненото дебело черво, холелитиаза, апендицит и хиатална херния, дисбактериоза на червата. Понижава кръвната захар и холестерола и подтиска апетита, затова е препоръчително да се приема от хора с наднормено тегло и затлъстяване, диабет и сърдечно – съдови заболявания.
Провеждат се съвременни проучвания за антитуморното действие на маслото от лененото семе.
Странични ефекти – при предозиране се наблюдава подуване на корема.
Влиза в състава на: Sugar Balance.
25. Ливадна детелина (Trifolium lappa)
Действие: външно – епителизиращо, вътрешно – откашлящо.
Исторически данни: Употребява се в много страни на Европа.
Употреба: при остри и хронични бронхити, външно- при заболявания на кожата – екземи (особено при малки деца).
Странични ефекти – не се наблюдават.
Забележка: комбинира се сполучливо с Канадския жълт корен, Глухарче.
Влиза в състава на: Detox.
Действие: поради съдържащите се изофлавони (дайдзеин и генистеин) проявява естрогеноподобно действие и влияе върху хормоналния баланс. Понижава холестерола. Регулира водно-електролитния баланс. Подобрява моториката на червата. Листата са богати на магнезий, калций, витамини от група В.
Исторически данни: позната от дълбока древност, люцерната е пренесена в Европа (Древна Гърция) от персите, а по-късно е разпространена и в Америка. Поради богатото си белтъчно съдържание се е употребявала като храна на конетe, а по-късно на домашните животни.
При хората се е прилага за “очистване” на кръвта, болки в стомаха, кашлица. Външно – при кожни заболявания, вкл. псориазис.
Приложение: при заболявания на храносмилателната система, менопауза, предменструален синдром, хиперлипидемия, за детоксикация на организма.
Забележка: не се препоръчва за употреба от бременни.
Не трябва да се прилага при лупус еритематодес.
Влиза в състава на: Cardio Support.
Действие: противовъзпалително, утеротонично.
Исторически данни: малината се е използувала за усилване на маточните контракции и предотвратяване на кръвоизливите по време на раждането. Прилагала се е при животни с възпаление на стомаха и храносмилателната система.
Употреба: поради противовъзпалителното си действие се използва при възпаления на устната кухина, гърлото, червата (за гаргара и за пиене). Силното утеротонично действие я прави приложима при маточни кръвоизливи.
Странични ефекти – не са известни.
Влиза в състава на: Fеmаle Active Complex.
28. Муира пуама (Ptychopetalum aphrodisiaca, Катуаба)
Действие: съдържа дълговерижни мастни киселини, монотерпени, алкалоиди и смоли. Повишава сексуалното желание и потентността. Външно се прилага при болни с парализи, при плешивост.
Исторически данни: Използва се в древността от индианците от долината на река Амазонка, за лечението на ревматизъм, сърдечна слабост, полова слабост и при плешивост и опадване на косата.
Растението става известно след завръщането на конквистадорите, които забелязали, че индианците го използват за лечение и особено, че повишава сексуалното желание. От 1925г. започват проучвания и публикуване на първите статии в Европа за приложението на муира пуама импотентност. През 1930 във Франция под ръководството на Д-р Rebouckeon се провеждат проучвания, които потвърждават положителния ефект на муира-пуама върху либидото и сексуалната мощ.
Изследванията продължават и през 60 и 80-те години на миналия век, когато е установен напълно състава на муира пуама. Днес екстракта се използува в целия свят, като ефективно средство срещу импотентност и еректилна дисфункция.
Приложение: прилага се като афродизиак и при периферни неврити до парези и парализи.
Странични ефекти – не се наблюдават в препоръчваните дози.
Забележка: водните разтвори, както и твърдите (таблетарни) не се усвояват.
Кората и дървесината подлежат на специална обработка, като спиртните извлеци са препоръчителни. За лечение на еректилната дисфункция Муира пуама успешно се комбинира с Гинко билоба, Дамиана, селен.
Влиза в състава на: Male Active Complex.
Действие: антидепресивно, подобрява съня и премахва нервното напрежение.
Външно – противовъзпалително. Понижава холестерола и 3-глицеридите.
Исторически данни: използвал се е от дълбока древност за лечението на “нервно изтощение” и за укрепване на нервната система. Отвара от зелени стръкове овес се е прилагала за лечение на рани, изгаряния и кожни заболявания..
Употреба: прилага се при лечението на депресии и нарушения на съня. Може да се комбинира с други антидепресанти. Отварата от зелените върхове на овеса се използува за отказване от тютюнопушене. Външно – при екземи.
Странични ефекти – Не се наблюдават. Да се прилага внимателно или да се избягва от хора с непоносимост към глутен (глутенова ентеропатия).
Влиза в състава на: Male Active Complex.
30. Пау Д’Арко (Tabebuia impetiginosa)
Действие: доказано бактерициден ефект, (разрушава или спира развитието на грам положителни и грамотрицателни бактерии), антивирусно (подтиска синтеза на вирусните ДНК и РНК (и антимикотично действие. Използва се като антималарийно средство. В токсични дози – антитуморен ефект.
Исторически данни: Индианците от Централна и Южна Америка използуват Пао Д’арко за лечението на инфекциозни, микотични и паразитни заболявания, малария, вирусни заболявания (Epstein-Barr вирус) сексуално трансмисивни заболявания, инфектирани рани, ракови заболявания.
Употреба: при бронхит, гастрит, простатит, колит, остеомиелит, гъбичкови инфекции, болест на Хочкин, онихомикози.
Странични ефекти: високи дози от Лапахо могат да предизвикат кръвотечения, повръщане. Бременни и кърмещи жени не трябва да приемат Лапахо.
Забележка: Антимикотичното му действие е съизмеримо с това на Кетоконазола.
Влиза в състава на: Immune Support.
Действие: облекчава дизуричните оплаквания при доброкачествена хиперплазия на простатата.
Исторически данни: Употребява се в традиционната африканска медицина за облекчаване на смущения при уриниране при възрастните мъже. От 70 години на 20 век множество изследвания в Германия и Франция са доказали ефектът на липофилния екстракт от Пигеум за лечението на доброкачествена хиперплазия на простатата, което е довело до производството на модерния липофилен екстракт използуван днес (напр. препарата Тиленол).
Употреба: при доброкачествена хиперплазия на простатата
Странични ефекти: много рядко гастроинтестинални смущения.
Забележка: Пигеум африканум се комбинира успешно с екстракт от тиквено семе и със Serenoa repens.
Влиза в състава на: Male Active Complex.
32. Репей (Actinum lappa, Burdock)
Действие: подобрява храносмилането, спазмолитично, антибактериално (определя се със съдържащите се лактони), леко хипогликемично.
Исторически данни: От дълбока древност приет вътрешно репеят се използвал за “изчистване” на кръвта и тялото от токсини. В Китай в съчетание с други билки се използувал за лечение на възпалено гърло, нощни изпотявания и отслабване на организма. В някои части на Япония се е употребявал като храна.
Употреба: вътрешно – леко лаксативно и поради антибактериалното си действие оказвано върху микрофлората на гастро-интестиналния тракт: при колити, подагра, ревматоиден артрит, кожни заболявания – псориазис, екземи.
Външно – при кожни заболявания, пърхот.
Странични ефекти – при високи дози стимулира маточните контракции и затова не се препоръчва на бременни. Противопоказан е при диария.
Забележка – съвременни научни проучвания са доказали, че екстракта от репей подтиска туморния растеж при животни.
Влиза в състава на: Detox.
33. Розмарин – (Rosmarinus officinalis)
Действие: оказва спазмолитично, антимикробно, антидепресивно и антиоксидантно действия.
Исторически данни: От Древността се използува за усилване на паметта, поради което се превръща в емблема за верността на влюбените. Използуван в свадбени, погребални и магически церемонии и ритуали.В Европа има стар обичай да се палирозмарин в стаята на болния, а във Франция се е използувал за прочистване на въздуха в болниците от микроби. Отглежда се като градинско растение.
Употреба: намира приложение при главоболие, депресия, нарушение на храносмилането. Външно се прилагал под формата на бани при парализи и парези на периферни нерви (исшиас), а маслото – при косопад, пърхот и плешивост.
На съдържащата се карнизинова киселина се отдават силните антиоксидантни свойства на розмарина, над 40 пъти по-силни от тези на вит. С.
Странични действия – не са известни.
Влиза в състава на: Male Active Complex.
34. Семе от тиква (Cucurbitae peponis semen, Pumpkin seeds)
Действие: Семената на тиквата са богати на витамини (С, В, А, Е) микроелементи (калии, натрий, калций, фосфор, цинк, магнезий, мед), фибри, незаменими аминокиселини. Суровите семена имат антихелминтно действие. Повишават отделянето на кърма при майки кърмачки. Подобряват уринирането при мъже с доброкачествена хиперплазия на простатата.
Исторически данни: индианците употребявали тиквата не само за храна, но и при различни заболявания. Те прилагали семената от тиква за лечение на заболявания на бъбреците и при смущения в уринирането. За лечението на чревни паразити (глисти) те използвали узрели сурови семена. Етиопците дъвчели семената от тиква заедно с люспите срещу запек и за подобряване на храносмилането. Тиквата идва в Китай от Индия. В двете държави, тя е използувана като храна, като от семената се е изготвял специален тонизиращ специалитет. Балканските народи са използували семената от тиква при лечение на чревни паразити и при смущения в уринирането при мъже.
Употреба: Днес семето от тиква се използува основно за подобряване на уринирането при мъже с увеличена простата и при възпалителните й заболявания. Поради високото си съдържание на цинк, семената от тиква се препоръчват при акне.
Все още намира приложение при паразитози, особено в детската възраст.
Странични ефекти – смята се, че в много високи дози влияе негативно върху функцията на черния дроб.
Влиза в състава на: Male Active Complex.
35. Сладник (Glycyrrhiza glabra, Licorice)
Действие: противовъзпалително, хепатопротективно (при цироза и хронични хепатити), леко лаксативно, спазмолитично.
Антивирусно (подтиска развитието на някои ДНК и РНК вируси, инактивира herpes simplex вируса).
Историческо данни: Сладниката е растение, което е разпространено в много страни и се прилага за лечението на различни заболявания и състояния. В Япония се прилага за лечението на хепатити и цироза на черния дроб.
Употреба: при хронични хепатити, цироза на черния дроб, бронхити, като лаксативно средство, колити, синдром на раздразненото дебело черво, язвена болест.
Странични ефекти: При силно превишаване на дозата поради АСТН подобна активност предизвиква задръжка на натрий и повишава кръвното налягане. Не се препоръчва на хора с хипертония, бъбречни заболявания и бременни.
Влияе върху обмяната на калция и фосфора и поради това не се препоръчва при остеопороза.
Забележка: Да се прилага по лекарско предписание. Да не се прилага с мляко.
Влиза в състава на: Detox.
36. Спанак (Spinacea oleracea)
Действие: Съдържа високи количества от витамините А, В, С, фолати, калций, магнезий, желязо. Оказва антиоксидантно действие, понижава хомоцистеина, с което намалява риска от развитието на инфаркт и инсулт, подобрява моториката на червата.
Историческо данни: употребява се като храна от древността.
Приложение: при повишен холестерол, инфаркти, инсулти, повишено кръвно налягане, нарушения на храносмилането – синдром на раздразненото дебело черво, рак на дебелото черво, анемии.
Проучвания са доказали, че 200 mcg фолати на ден са равни на 1 чаша спанак, са достатъчни, за да се понижи риска от инсулт с 20 % и с 15 % този от инфаркт.
1 чаша сготвен спанак е равен по съдържание на калций на една чаша прясно мляко.
Странични ефекти: не се препоръчва на хора с оксалатна литиаза.
Влиза в състава на: Cardio Support.
37. Черна боровинка (Vaccinus myrtillius)
Действие: подобрява кръвната циркулация във вените и капилярите. Оказва съдовопротектиращо и съдовоукрепващо действие, подтиска агрегацията на тромбоцитите.
Исторически данни: Най-известното приложение на черната боровинка в народната медицина е за лечението на диария, възпаления на устната кухина, като температуропонижаващо средство.
През Втората световна война английските пилоти са използували черната боровинка за подобряване на зрението си и по- специално за усилване на нощното виждане.
Съвременни изследвания са доказали антивирусното (срещу Herpes simplex), действие на боровинка. Установено е, че спира напредването на възрастовата дегенерация на макулата и е одобрена за лечението й.
Употреба: съдови нарушения, чупливост на капилярите, диабет (диабетна ретинопатия), пигментна дегенерация на ретината, разширени вени, нарушение на нощното виждане.
Забележка: Черната боровинка не променя действието на предписваните лекарства. Може да се приема от бременни и кърмачки.
Влиза в състава на: Sugar Balance.
Екзотични съставки в продкуктите на AD Medicine
1. Мая от червен ориз (Червена плесен, Monascus purpureus)
Действие: Произвежда се гъбата Monascus purpureus. Съдържащият се моноколин понижава холестерола. Той действа като инхибитор на ензима 3-хидрокси-3-метилглутарил А редуктаза (HMG-Co A) еквивалентен с действието на статините – ловастатин, симвастатин.
Исторически данни: Маята получена при ферментацията на ориза с помощта на гъбите Monascus purpureus и Asperguillus terreus, се е прилагала в Древен Китай за лечението на лошо храносмилане, дизентерия, лечението на спазми на мускулите.
Monascus purpureus се е използувал от столетия в китайската традиционна кухня като консервант, оцветител, и подправка.
През 1977г. японския професор Ендо открива моноколините – естествени холестерол понижаващи съединения, продуцирани от щамове на Monascus purpureus. Научни проучвания са доказали техния ефект върху синтеза на холестерола, като го сравняват с този на Lovastatin.
Употреба: за понижаване на холестерола.
Странични ефекти – не се наблюдават.
Влиза в състава на: Cardio Support.
2. Гъби Рейши (Ganoderma lucidum)
Действие: противовъзпалителен, силен имуностимулиращ и имуномодулиращ ефект, включително и при имуносупресирани болни (AIDS). Влияе върху мастната обмяна като понижава холестерола, триглицеридите и “лошият” холестерол, повлияват процесите на кръвосъсирване, като намаляват агрегацията на тромбоцитите.
Исторически данни: Рейши се използват в китайската традиционна медицина от 4000 години. Наричат ги “гъбите на дълголетието” Съвременни изследвания доказват положителният им ефект при лечението на Болестта на Алцхаймер. Смята се, че това им действие се дължи на оказвания противовъзпалителен ефект, а според някои от най-новите теории Болестта на Алцхаймер се дължи на възпалителен процес в мозъка.
В китайската медицина се е смятало, че Рейши “олекотяват тялото”, което днес се приема, че се дължи на способността им да намаляват нивото на холестерола и триглицеридите.
Употреба: за лечение на артериална хипертония и нарушенията в липидния профил, хронични заболявания на черния дроб, при онкологични заболявания, алопеция, височинна болест, Болест на Алцхаймер.
Странични ефекти – световъртеж, сухота в устата и гърлото, кръвотечение от носа, стомашен дискомфорт, увеличава времето на кървене, поради което не трябва да се приема от пациенти на антикоагулантна терапия. Не се препоръчва при бременни и кърмачки.
Забележка: Комбинацията с Вит.С е синергична и значително повишава силата на ефектите на гъбите Рейши.
Влиза в състава на: Immune Support, Anti-Oxidant
3. Морска краставица (Cucumaria japonica)
Cucumaria japonica (Sea cucumber) е представител на семейство Holothuroidea (Мешести). Те наброяват повече от 1100 вида и обитават топлите морета и океани от повече от 540 милиона години. На цвят са различни – черни, кафяви, маслено зелени, като размерите им варират от 3 см. до 100 см. Нямат скелет и наподобяват червей, но запазват пентарадиална симетрия (както при морската звезда). Някои имат сферична форма. Всички са снабдени със смукала около устата, които освен за прикрепване са и част от васкуларната им система, която е импрегнирана от калциеви плочки.
Мешестите са еднополови същества и имат само една гонада. Преминават през няколко стадия на метаморфоза за да достигнат зряла форма, която живее от 5 до 10 години. Нямат централна нервна система, и имат само пръстен от нервни рецептори около основата на смукалата си. Хранят се с планктон и така участват в запазването на екоравновесието.
От древността се използуват като храна със ценни качества от народите на Азия, Япония и САЩ. Служи и като афродизиак.
Месото на морската краставица съдържа вит. С, В1, В2, В12 и микроелементи – калций, фосфор и хлориди. Тя изработва тритерпенови гликозиди, което е характерно за растенията и много рядко за животни, наречени кукумариозиди. Тези биологично активни вещества имат доказани антимикотични, антибактериални и антитуморни ефекти. В Китай наричат морската краставица – морския женшен.
Поради богатото си белтъчно съдържание Морската краставица се използува за храна – след улов се изчиства от вътрешностите, сварява и след това изсушава или се консервира.
Прилага се и във ветеринарната медицина в лечението на различни заболявания при животните – ентерити, хепатити при кучета, чума и други.
В интегративната медицина се разработват експериментални методи за приложението й в лечението на онкологично болни за възстановяване на имунитета.
Immunomodulatory Properties of Cucumariosides from the Edible Far-Eastern Holothurian Cucumaria japonica
D. L. Aminin, I. G. Agafonova, E. V. Berdyshev, E. G. Isachenko, S. A. Avilov, V. A. Stonik. Journal of Medicinal Food. Sep 2001, Vol. 4, No. 3: 127-135
Кукумариозидите (тритерпенови гликозиди извлечени от Holothuria – Мешести) притежават разнообразна биологична активност. Ние демонстрираме, че кукумариозидите, извлечени от Cucumaria japonica (Морска краставица) и техни полусинтетични деривати притежават мощни имуномодулиращи свойства.
Интраперитонеалната апликация на кукумариозиди (0,2-20 ng) при мишки индуцира дозозависима лизозомална активност при макрофагите над 250% в сравнение с контролите. Стимулиращият ефект беше свързан с химическата структура на кукумариозидите и по-специално с броя и позицията на сулфатните групи в карбохидратната част на молекулата.
Ин витро бе отбелязан по-скоро инхибиращ отколкото стимулиращ ефект на кукумариозидите върху фагоцитозата и туморнекротизиращия фактор (TNF-а). Фактически всички кукумариозиди инхибираха фагоцитозата по дозозависим начин.
Също така индуцираната от липополизахаридите продукция на тумор некротизиращия фактор (TNF-a) от клетките на имунната система в човешка кръв разредена с RPMI беше намаляла, без ясна връзка със структурата и дозата на компонентите.
Тези данни са дискутирани във връзка с предполагаемите механизми за обяснение на имуномодулиращите свойства на тритерпеновите гликозиди на Cucumaria japonica.
Влиза в състава на: Arthro Complex.