1. Алфа-липоева киселина
Мощен антиоксидант действащ едновременно във водна и мастна среда. Възстановява вит. С и Е при окислението им от свободните радикали. Стимулира производството на глутатион. Подобрява употребата на глюкозата от клетките с което регулира глюкозния метаболизъм. Намира приложение при лечението на захарен диабет 2 тип.
Влизa в състава на Sugar Balance, Detox, Anti-Oxidant.
2. Betaine hydrochloride (бетаин хидрохлорид)
Бетаинът е витаминоподобно съединение, което се съдържа в различни храни и особено в семената. Бетаин хидрохлоридът се предписва при пациенти с ахлорхидрия. Известно е, че намаления синтез на солна киселина от стомашната лигавица благоприятства развитието на различни бактерии в гастроинтестиналния тракт и колонизацията му от тях. В тези случай е подходящо да се предписва бетайн хидрохлорид като доставчик на HCl. Бетаин хидрохлоридът не се препоръчва на пациенти с язвена болест на стомаха или дванадесетопръстника и с установена повишена киселинност. Чистият бетаин е донор на метилови групи.
Влизa в състава на Sugar Balance.
3. Холин
Съдържа се в много храни, най-вече яйца, риба, зеленчуци (маруля), ядки, месо. Той се синтезира в човешкото тяло. От холинът се образуват невромедиатора ацетилхолин и фосфатидилсерин – основен структурен компонент на мембраните на нервните клетки Нивото на холина в мозъка спада с остаряването. Днес е доказано, че ниското ниво на холин е причина за развитието на деменции и една от причините за болестта на Алцхаймер. Правят се научни проучвания за приложението на холин в лечението на би-поларните разстройства.
Влизa в състава на Sugar Balanc.
4. Фосфатидилсерин
Фосфолипид, който се намира в най-големи концентрации в мозъка. Изгражда мембраните на мозъчните клетки и участва в предаването на нервния импулс. Приложението на фосфатадилсерин при пациенти с болестта на Алцхаймер за 3 месеца е показало значително подобрение на паметта и задържане на ефекта след спирането му за няколко месеца.
Влизa в състава на Brain Booster.
5. Хуперцин А
Съдържа се в растението Huperzia serrata (вид китайски мъх). Хуперцин А е инхибитор на холинестеразата (ензима който разгражда невромедиатора ацетилхолина до ацетил + холин). Намира приложение при заболявания на ЦНС, миастения гравис, и паметови разстройства.
Влизa в състава на Brain Booster.
6. DMAE
Прекурсор на холина. ДМАЕ се съдържа в рибата. Той се синтезира нормално в черния дроб след прибавянето на една метилова група към холина. ДМАЕ се абсорбира от стомашно чревния тракт без да се разрушава от чревните бактерии за разлика от холина. Той преминава по-лесно кръвно-мозъчната бариера и служи на клетките на главния мозък за производството на холин.
Влизa в състава на Brain Booster.
7. Инозитол
Съдържа се във фибрите. Необходим е за синтеза на лецитин и неговото действие е съвместно с това на витамините от група В и холина. Той е основна съставка на клетъчните мембрани, необходим е за правилното протичане на нервните импулси. Действието на серотонина в мозъка се влияе от присъствието на инозитол. С ниските нива на инозитолът се свързва развитието на някои депресии. Днес се експериментира с приложението на Инозитол за лечението на депресия.
Влизa в състава на Sugar Balance, Immune Support.
8. Инозитол хексаниацин (инозитол хексафосфат)
Това е форма на ниацина при която не се наблюдават страничните действия на ниацина, когато е необходимо той да се прилага във високи дози (1000мг и повече). При някои психични заболявания, тези високи дози ниацин водят до увреждания на черния дроб, диабет, покачване на пикочната киселина. В тези случай се прилага инозитол хексаниацин.
Влизa в състава на Immune Support.
9. Метилсулфонилметан (MSM)
Сяросъдържащо съединение, което се усвоява от организма. Сяра се съдържа в яйцата, рибата и някои зеленчуци (вкл. чесън). Тя е необходима за синтеза на колаген. Влиза в състава на аминокиселините цистейн и метионин. Сярата намира приложение при лечението на артрити, бурсити, тендовагинити, кожни заболявания. Тя повлиява болката.
Влизa в състава на Arthro Complex.
10. Цетилмиристолеат
Ненаситена мастна киселина. Участва във възпалителните реакции като регулира синтеза и действието на простагландините и левкотриените.
Влизa в състава на Arthro Complex.
11. Ликопен
Ликопенът е каротеноид от групата на бета каротеноидите. Придава яркия червен цвят на доматите и някои други зеленчуци и плодове. Той е един от 600 каротеноиди намерени в природата. Ликопенът е мощен антиоксидант. Смята се, че той намалява риска от рак на устата, фаринкса, стомаха, дебелото черво и шийката на матката. Заедно с другите каротеноиди намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Концентрацията на ликопен нараства значително при зреенето на доматите.
Влизa в състава на Male Active Complex, Cardio Support.
12. L-карнитин
Витаминоподобно съединение, което се синтезира в човешкото тяло от аминокиселините лизин и метионин. Съдейства за енергийния метаболизъм на клетката като транспортира мастните киселини в митохондриите. Скелетните мускули и сърдечния мускул съдържат високо ниво на L-карнитин. Изчерпването на ендогенния L-карнитин предизвиква патологични реакции особено силно засягащи сърцето. Научни изследвания проведени при животни и хора със сърдечни увреждания доказват, че свободния L-карнитин в сърдечния мускул е намален и прилагането на L-карнитин предпазва сърцето от увреждани. Установено е, че той подобрява издръжливостта към физически натоварвания.
Влизa в състава на Cardio Support.
13. NADH
Никотинамиддинуклеотид – съединение участващо в окислителното фосфорилиране.
Влизa в състава на Immune Support, Anti-Oxidant.
14. Диметилглицин
Като донор на метилови групи участва в много биохимични реакции.
Влизa в състава на Immune Support, Anti-Oxidant.
15. Q-10
Наричан още (убихинон) – широко разпространено съединение което се използува от тялото за синтеза на АТФ от храната. Съдържа се основно в рибата, говежди сърца. Установено е неговото положително действие по отношение на кардиомиопатиите, застойна сърдечна слабост, диабет, фибромиалгия, болестта на Алцхаймер, периодонтоза. Действа като мощен антиоксидант. Подобрява постиженията на спортистите.
Влизa в състава на Cardio Support, Immune Support.
16. Изофлавони
Притежават естрогеноподобна активност, като се свързват с рецепторите и модулират техния отговор. Установено е, че консумирането на изофлавони намалява риска от рак на гърдата и на простатата, подобряват метаболизма на костната тъкан при остеопороза, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. 17. Иприфлавон Синтезиран на основата на соевия изофлавон, той запазва действието си върху костния turn-over, като стимулира остеобластите. Естрогеноподобния ефект е минимален.
18. Хесперидин
Биофлавоноид изолиран от цитрусовите плодове. Укрепва съединителната тъкан. Влияе на процесите на възпаление.
Влизa в състава на Cardio Support, Immune Support, Detox, Anti-Oxidant.
19. 1-3 Бета глюкани
Полизахариди извлечени от хлебната мая, които усилват имунитета като стимулират и модулират действието на макрофагите. Понижават холестерола.
Влизa в състава на Immune Support, For Kids.
20. Рутин
Рамкогликозид на кверцетола. Има капиляротонично и противовъзпалително действие. Намира приложение при хеморагична диатеза, хеморагии, възпалителни и алергични заболявания.
Влизa в състава на Anti-Oxidant.
21. Кверцетин
Флавоноид, които се съдържа в много храни – лук, ябълки, чай, червено вино. Действа като антиоксидант. Предполага се, че има антитуморна активност. Установено е, че подтиска пролиферацията и миграцията на гладко-мускулните клетки от muscularis mucosae на аортата, което обяснява интереса към него за приложението му в лечението на сърдечно-съдовите заболявания.
Влизa в състава на Anti-Oxidant.
22. ДХК (докохексаенова киселина)
Полиненаситена мастна киселина от групата на омега 3-полиненаситените киселини. Необходима е за развитието на мозъка при децата и за поддържане на нормалната му функция при възрастни. Усилва паметта и повлиява позитивно депресията Препоръчва се при смущения във функцията на мозъка и за лечение на депресия.
Влизa в състава на Brain Booster.
23. Глицин
Eдна от най-простите заменими амино-киселини, която се синтезира в организма. Тя е оптично неактивна. Колагенът съдържа най-много от нея. В нервната система играе роля на невромедиатор, като в гръбначния мозък оказва инхибиращ ефект върху постсинаптичните потенциали, а върху клетките на главния мозък оказва антиоксидантно и невротрофично действие. Прилага се при нарушение на мозъчните функции вследствие съдови заболявания на мозъка, черепно-мозъчни травми, подтиска влечението към алкохол, намалява нервното напрежение при климактеричен синдром.
Влизa в състава на Brain Booster.
24. Таурин
Тауринът е аминосъединение, което не е аминокиселина. Той се произвежда в черния дроб от аминокиселините метионин и цистеин, при участието на вит. B6. Влиза в състава на жлъчните киселини, участва в регулацията на осмотичното налягане, провеждането на нервния импулс и регулиране на калциевия инфлукс в мембраните. Нормално тауринът се съдържа в ретината. Той е защитен пигмент. При новородените в 7 месец е установено, че има липса на таурин в ретината с което се свързва и развитието на ретинопатията на новороденото. Бебетата поемат таурин с кърмата. При направени опити с котки, които са били хранени с храна несъдържаща таурин се е развила в кратък период от време – слепота. При нормализирането на храненето е настъпило възстановяване на зрението.
Влизa в състава на Visio Complex.
25. Лутеин и Зиаксантин
Това са съединения от групата на бета-каротена, които придават оранжевия цвят на някои зеленчуци – моркови, тиква. Лутеин и Зиаксантин се намират в големи количества в лещата и ретината на окото. Там те действат като антиоксидант. Освен това те са свързани със защитата на очите от вредното действие на ярката синя светлина /действат като филтър/. Чрез филтрирането на синята светлина пигментите запазват подлежащите клетъчни структури от увреждане. Лутеинът и зиаксантинът се доставят от храната – зеленчуци и плодове. Резултатите от проведено от Националния Институт по очни заболявания на САЩ 2001г /Age related eye disease study/ демонстрира убедителен протективен ефект на антиоксидантите, включително бета каротена, цинка, вит. С и Е. Като се основават на резултатите от проучванията, е направена препоръката към хората страдащи от дегенерация на ретината на използват посочените антиоксиданти, като средства за забавяне на напредването на дегенерация на макулата. През септември 2007г друго изследване, публикувано в Archives of ophthalmology допълнително уточнява резултатите от AREDS по отношение на протективния ефект на лутеина и зиаксантина във филтрирането на синята светлина и увреждащото й действие върху ретината. В тялото лутеинът се превръща в зиаксантин. Най-много лутеин и зиаксантин се съдържат в морковите, марулята, броколите, спанака, сладките картофи, прасковите. Яйцата /жълтъка/ също съдържат лутеин.
Влизaт в състава на Visio Complex.